המחזור שלי

כך תכיני את הבת שלך לקראת המחזור הראשון

מיכל נויפלד | עובדת סוציאלית (Msw), בוגרת תואר שני במגמה קלינית ומטפלת רגשית לילדים, מתבגרים והורים
2 דקה
אישה מסמנת בלוח שנה

למיכל נויפלד, מומחית בגיל ההתבגרות וחינוך למיניות בריאה יש חדשות טובות עבורך: לך, אימא, יש הזדמנות מעולה לתת לבת שלך נקודת פתיחה נפלאה לגיל ההתבגרות, לייצר בסיס טוב למיניות בריאה ועל הדרך גם תוכלי לשדרג את הקשר שלכן. ככה תתכוננו יחד למחזור הראשון (הווסת הראשונה) ותסייעי ליצור לבת שלך חוויה חיובית, כבר מההתחלה

רק אתמול הילדה שלך לבשה שמלות מסתובבות ועלתה לכיתה א', ועכשיו היא כבר נערה שעומדת לקבל את הווסת הראשונה שלה?! הזמן רץ, והתינוקת הקטנה שלך הפכה מילדה ל... כמעט נערה. בואי נדבר על הווסת הראשונה.

בואי נדבר על זה דוגרי, אימא, אצלנו הנשים המחזור נחווה כמשהו תוקע ומבאס, ולקראת תחילת המחזור רובנו חווות ירידה. אני חושבת שבתור אימהות יש לנו הזכות לייצר לבנות שלנו חוויה אחרת, משהו שמח שמחובר לגוף ולזה שיש בנו מחזוריות שמתבטאת בשינויים במשך החודש. זו ההזדמנות שלנו להתחיל ליצור משהו שונה.

"מחזור ראשון" או "הווסת הראשונה" – בואי נפתח בהבהרה

המילה התקינה עבור התופעה שעליה אנחנו מדברות – הדימום שמגיע פעם בחודש, ועומד להופיע גם אצל בתך בפעם הראשונה, היא "ווסת". ולמרות זאת בחרתי להשתמש במילה "מחזור", פשוט כי זו המילה הנפוצה שבה אנחנו האימהות מדברות, ושגם רוב הילדות ספגו בבית. את מוזמנת להציג בפני הבת שלך את הדקויות של המונחים, ולהסביר לה שהמחזור החודשי נמשך כל החודש בעוד שלדימום שמגיע פעם בחודש קוראים "ווסת" (שונה לחלוטין מהפרשות לפני המחזור). עכשיו כשזה ברור, בואי נתקדם – איך מתכוננות?!

הכנה למחזור הראשון

כבר בכיתה ה' ילדות מתחילות לקבל מחזור. אם לילדה כבר יש ניצני שדיים, התחלה של שיער ערווה וסימנים ראשונים של התבגרות מינית – זה זמן להתחיל עם ההסבר, שצריך להיות הכי שמח. לא, את לא צריכה להסתיר ממנה את העובדה שיש נשים שחוות כאבי מחזור, אבל לא הם צריכים להיות מוקד השיחה.

מחזור ווסת מסמנים את המעבר לגיל ההתבגרות, ואת הסיבה לדבר הגדול שבשבילו כל זה קורה – כשהיא תהיה גדולה, אם תרצה, היא תוכל לייצר חיים – שזה הדבר הכי מדהים בעולם.

כדאי להתחיל בהסבר קונקרטי

פתחי את ההסבר שלך בפרטים ה"טכניים" על השחלות והביציות. ספרי לבת שלך שאחת לחודש משתחררת ביצית אחת שנודדת לרחם, כמה ימים לפני שהיא מגיעה לשם – דופן הרחם מתמלאת בדם שמרפד אותה. אם הביצית לא מופרית היא מתמוססת לתוכו, ואז הרחם מתרוקן ומתרענן לקראת החודש הבא – זה הדימום שרואים. אם תרצי, תוכלי להסביר לה מה זה ביוץ (מומלץ).

הכנה טכנית למחזור הראשון

אנחנו הנשים מתבאסות מהדימום והלכלוך, וגם אוףףף – העובדה שמסובך ללכת לים, אז אחרי שאעניק לילדה את ההסבר המדעי, אצטרך להסביר לה איך אני "מנהלת את האירוע".

במחזורים הראשונים, בגיל ההתבגרות הצעיר, ההמלצה שלי תהיה על פדים ולא על טמפונים, וגם על סדרת Young של קוטקס המותאמת במיוחד למבנה האנטומי של נערה. טמפון בגילים הראשונים יכול להפחיד ילדות צעירות, ואני לא ממליצה להתחיל מהם. אבל אם כן – צריך לבחור בטמפון בגודל הקטן ביותר, עם מוליך. לקוטקס יש טמפונים קטנים עם מוליך, שעליהם אני ממליצה לנערות רבות אחרי שהן מתרגלות ומכירות את החוויה.

המחזור יכול להיתפס כמפחיד, אבל לך, אימא, יש כוח לשנות את הסיפור

עד למחזור אנחנו פוגשים דם בהקשרים רעים – של פציעות, בתי חולים, תאונות דרכים וכדומה. פה יש הזדמנות להזכיר ולהסביר שיש דם שקשור דווקא לתהליך בריא של התרעננות וחידוש, וזה קישור שחשוב שאנחנו האימהות נעשה.

דם שיוצא מאזור אינטימי יכול להיות מאוד מבהיל. תוסיפי לזה תסמינים לפני מחזור שעלולים להופיע ואת עלולה להגיע לתחושת חוסר נעימות; לא חשוב איזה טקס נבחר ואיך נציין את זה – היכולת לתווך ולהפוך את זה לאירוע חיובי חשובה בעיניי עבור ההתפתחות המינית כולה, וכל מה שעתיד לקרות באזורים האלה, גם במשך השנים הבאות.

להפוך את המחזור הראשון או ההכנה אליו לחוויה כיפית

צאו יחד, רק שתיכן, ולכו לקנות נרתיק שבו יהיה סט המחזור שלה – עם זוג תחתונים נוסף ליתר בטחון, פדים ואולי גם טמפונים, ולכו לשבת בבית קפה או לעשות משהו אחר שאתן אוהבות לעשות יחד. זה יוצר חיבור של אימא ובת, ומייצר אצל הנערה הצעירה חוויית שליטה.

א. אם זה יקרה באמצע יום לימודים או חוג – היא יודעת מה לעשות ואיך לתפעל, והנרתיק יחכה לה בתיק.

ב. חוויה של שליטה בסיטואציה – היא בוחרת את הנרתיק, את התחתונים ואת הפד או הטמפון – זו חוויית שליטה על הגוף – להבין מה נוח לי, מה הכי נעים לי ומה מחובר לגוף שלי. זו חוויה שהייתי חולמת להעניק לכל הנערות, ומשהו שהייתי רוצה שהבת שלי תלמד.

לבת שלי יש חברות שקיבלו כבר מחזור, ועבורן זה היה אירוע טראומטי, כי שתיהן קיבלו מחזור בזמן אימון אקרובטיקה, כשהן בלבוש מינימלי. השליטה נלקחה מהן לגמרי, כי כולם ראו וכולם ידעו - גם מי שלא היה באימון. יכולת החיבור והשליטה בגוף נלקחה מהן בצורה קטסטרופלית, ולכן אני ממליצה לעשות את השיח מראש, כשאני יודעת שאני נותנת לבת שלי להתחבר לגוף שלה ולבחור.

אלמנט הבחירה חשוב בגיל 10, ולא פחות חשוב בגיל 20 ו-30. זו עבודת חיים שלנו להיות בנוח עם הגוף שלנו ולשלוט עליו. ככה אנחנו מתחילות לבנות דימוי גוף חיובי, שיוני לדימוי העצמי של הנערה. בשעה טובה.

אימא, יש לך כוח-על. גם האבא הרגיש והטוב בעולם, לא יוכל לספר לבת שלו על חוויות הווסת שלו, ולא יחווה את החיבור הזה איתה.

המלצת צפייה: אדומה אש

אני ממליצה לכל אימא לשבת עם הילדה ולראות יחד את הסרט, שמחבר לחוויית המחזור באופן חיובי. הסרט ידידותי לכל המשפחה, ומפגיש את הצופה עם נושא המחזור החודשי והשינויים שנלווים אליו, בצורה רכה שמותאמת גם לגילים צעירים.

טקסים למחזור הראשון

יש מסורות של חגיגות המחזור הראשון. חלקן כוללות חיבור בין-דורי, או חיבור של מעגל נשי... קחי את זה למקום שאליו את מתחברת, ואל מה שמתאים לסל הערכים שלך, אבל אני ממליצה בכל מקרה לעשות כזה טקס. בסופו של דבר, זה יכול לסייע לשחרר את הבנות שלנו מהחוויה שזה "תקוע", ולהפוך לטקס התחדשות, חקירה וגילוי של עוד משהו שהגוף שלי יודע לעשות. אפשר לעשות אותו עם הסבתות או לחגוג אותו בקטנה בבית קפה.

לא משנה איזה טקס תבחרי – היכולת לדבר על זה ולא להתעלם מזה היא חשובה.

אצלי בבית נושא המיניות היה סגור ולא מדובר, ולא ידעתי כלום. כשקיבלתי מחזור אפילו לא ידעתי איך להתנהג במובן הכי בסיסי וטכני, אבל מה שכן – אימא שלי לחצה לי את היד, אמרה לי שהפכתי לאישה ושלחה אותי לאחותי שהסבירה לי על פדים ואיך להסתיר את זה מאבא שלי.

היכולת לתווך, לא להתעלם ולא להשאיר אותן לבד – היא מהותית.

מסכמות לפני שמקבלות – הנה מה שכדאי לעשות

  1. שוחחי עם הבת שלך לקראת כיתה ה' וספרי לה על הווסת
  2. רכשי עם בתך קלמר או נרתיק שבהם יהיה לה "סט מחזור", שילך איתה לכל מקום
  3. תהיי זמינה לענות לבתך על כל השאלות, ולווי אותה במחזור הראשון
  4. אם את רוצה, חגגו את הווסת הראשונה בטקס משפ
מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.