המחזור שלי

איך שמים טמפון?

מערכת קוטקס
01 Jan, 2020
2 דקה
יד מחזיקה טמפונים

איך שמים טמפון?

קיבלת מחזור! מזל טוב! סביר להניח שהבחירה הראשונה שלך היא להשתמש בתחבושות אבל אז את מגלה, שלמרות שתחבושות סופגות נהדר ויכולות להיות נוחות, הן לפעמים מגבילות אותך בפעילויות. ללכת לים או לבריכה, ללבוש בגדים מסוימים ועוד. הפתרון הוא שימוש בטמפונים ולמרות שאולי הפעם הראשונה נשמעת מלחיצה, אחרי שתנסי ותביני איך לשים טמפון נכון סביר להניח שלא תחליפי את הנוחות.

מה זה טמפון?

טמפון הוא גליל דחוס, העשוי מחומרים סופגים שבסופו חוט משיכה (אם שאלת למה החוט - כדי שיהיה אפשר להוציא בקלות 😊). הטמפון סופג את הפרשות דם הווסת בתוך הגוף, והוא מתרחב בהתאם למבנה הגוף של כל אחת, כך שאין מה לדאוג הוא יספוג את כל הדם.
כמו שאין תחבושת אחת לכל הנשים והנערות גם אין טמפון אחד. ישנם טמפונים לספיגה שונה, מיועדים לפעילות ספורטיבית או לדימום קל יותר או קשה. ישנם גם טמפונים עם מוליך וטמפונים ללא מוליך.

טמפון עם מוליך

בטמפון עם מוליך יש מוליך עשוי קרטון או פלסטיק שמטרתו לעזור בהחדרת הטמפון לנרתיק. חלק מרגישות נוח יותר וקל להשתמש בטמפון עם מוליך וטוענות שזה קל יותר, וחלק יעדיפו טמפון בלי מוליך. מה נוח יותר? כנראה שרק את תדעי מה מתאים לך ולכן כדאי לנסות ולבדוק.
כאמור יש מספר גדלים של טמפונים ולפני שאת מתבלבלת במידה הנכונה כדאי לדעת שמדובר בספיגה שונה, קצת כמו תחבושות, שמגיעות במספר גדלים ויכולות ספיגה. אפשר להשתמש בגודל טמפון שונה, בימים שונים של הווסת או לפעילויות שונות.

איך שמים טמפון?

 

 

1. נרגעים: זה השלב הראשון. הטמפון לא אמור להכאיב או להפריע בשגרה אם הוא מוחדר נכון ואולי ייקח לך כמה פעמים להתנסות ולנסות אבל בסוף זה יצליח.

2. מוציאים מהאריזה: כל טמפון ארוז בנפרד וחשוב שתראי שהאריזה שלמה. לטמפון אין תאריך פג תוקף אבל אם האריזה לא שלמה אנחנו מציעים לא להשתמש בו.

3. לאן הטמפון צריך להגיע? את אמורה להכניס את הטמפון לנרתיק. מקווים שאת יודעת איפה הוא נמצא ואם לא מצורפת תמונה שתסביר 

4. בוחרים תנוחה נוחה: השאלה איך שמים טמפון נכון מתחילה בבחירת תנוחה. התנוחה הנוחה ביותר להחדרת הטמפון היא ישיבה על האסלה עם רגלים מפוסקות או עמידה כשרגל אחת מורמת על דופן האמבטיה. ממליצים לך לנסות את שתיהן ולהחליט מה נוח לך יותר.

5. מתחילים: כדי לשים טמפון הרפי את שרירי הבטן ושימי את הטמפון בפתח הנרתיק.
עם טמפון ללא מוליך – יש לדחוף עם האצבע לתוך הנרתיק עד שתרגישי שהוא שם.
טמפון עם מוליך – פשוט דחפי את המוליך עד סופו והטמפון יכנס לנרתיק.

איך יודעים אם הטמפון הוחדר נכון?

כדי לדעת איך שמים טמפון נכון, התשובה פשוטה - אם הטמפון לא מורגש ואת לא חשה כאב או אי נוחות - הצלחת. עכשיו נשאר להסתובב איתו כשלוש שעות ואז להחליף.

מרגישה כאבים בזמן הכנסת הטמפון?

כאמור הטמפון לא אמור לכאוב אז אם הוא כואב הוא כנראה לא נמצא לגמרי במקום ונסי להכניס אותו יותר – לפעמים כל מה שצריך זה להכניס עוד קצת פנימה. אם לא הצלחת בכלל - אל תלחצי, זה בסדר, לוקח לפעמים קצת זמן להבין איך שמים טמפון נכון ומה הזווית הרצויה ונכונה לך, ולחץ לא מוסיף כי הוא גורם לך להילחץ ולהתכווץ וכל המטרה היא הרפות.

איך מוציאים את הטמפון?

פשוט מושכים בעדינות את החוט והטמפון יצא איתו.
חשוב לזכור שצריך לנסות ולהתנסות בזמן מחזור, אל תנסי להשתמש בטמפון או ללמוד איך להחדיר לנרתיק בימים רגילים ללא דימום. הנרתיק לא יהיה מספיק רטוב ואת תחושי כאב.

כללים למי ששמה טמפון:

  • לשטוף ידיים: הידיים שלנו מלוכלכות. הן מעבירות חיידקים ווירוסים לכל מקום לכן, רגע לפני החדרת הטמפון לגוף שטפי ידיים טוב בסבון ובמים. שטיפת ידיים חייבת להיות כלל לפני כל שימוש בטמפון.
  • לא לשכוח להחליף בזמן: גם אם הדימום חלש אל תישארי עם טמפון כל היום, אלא החליפי תמיד כל 4-6 שעות. בימים עם דימום חזק או אם את סובלת מדימום חזק החליפי כל 3 שעות.

לא משנה מתי החלפת טמפון – אחרי כניסה למים לים או לבריכה, החליפי אותו בחדש.

האם אפשר לישון עם טמפון בלילה?

סביב נושא השימוש בטמפונים בלילה יש אין סוף מיתוסים – אז בואי נעשה סדר בדברים – אין מניעה לישון עם טמפון בלילה וזה אפילו נוח. מומלץ לשים לפני השינה טמפון חדש ולהחליף בבוקר עם הקימה.

אם לאחר מספר ניסיונות והדרכה עדיין לא הצלחת להכניס את הטמפון, מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופאת נשים .לרוב הכל תקין וזה יכול גם להרגיע אותך.
* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה רפואית או המלצה לנקיטת הליך רפואי. אנחנו ממליצים לך להתייעץ תמיד עם רופא/ה כשאת לא בטוחה או לפני החלטות של אמצעי מניעה או שינויים במחזור החודשי

 
מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.