המחזור שלי

גרד בפות או בנרתיק

נכתב על ידי: ד״ר נתנאלה מילר מומחית למיילדות גניקולוגיה ופיריון
12 Sep, 2022
2 דקה
נערה סובלת מגרד בפות / בנרתיק

גרד בפות או בנרתיק הינו תופעה שכיחה מאוד בקרב נשים בגילאים שונים מילדות צעירות , נערות, נשים בגיל הפריון ונשים בגיל המעבר. כאשר מופיע גרד בפות או בנרתיק יש חשיבות גדולה ללכת להיבדק, שכן לרוב מדובר במצב פשוט לטיפול. במידה והגרד אינו מטופל, הוא יכול לגרום לאי נוחות ואף להחמיר, לכן חשוב לפנות לרופא.ת נשים להערכה. .

גרד בנרתיק יכול לנבוע מסיבות שונות וכן תלוי גיל: 

ילדות צעירות הסובלות מגרד בנרתיק
ברוב המקרים , יתכן כי מדובר בהישארות של ניר טואלט או גוף זר אחר, למשל כאשר ילדה בתהליך גמילה, יש לעיתים יותר נטייה לגרד, וצריך ללמד את הילדה כיצד להשתמש בניר הטואלט ולא להשאיר ניר באזור. לעיתים הגרד בנרתיק הוא ביטוי לתולעים שמגיעים מפי הטבעת. במקרה זה כדאי להסתכל בשעות הלילה על אזור פי הטבעת, אם רואים תולעים (דמוי שערות לבנות), אז ככל הנראה מדובר בתולעים. במקרה זה ההמלצה להשתמש בתרופה נגד תולעים.

נערות ונשים

"סיבות לגרד בפות או בנרתיק בנערה , אישה בגיל הפריון או אישה בגיל המעבר:


פטריה – Candida

למעשה נמצאת באופן טבעי בפלורה של הנרתיק. דלקת תופיע כאשר יש חוסר איזון בפלורה של הנרתיק והתרבות הקנדידה. למשל: לאחר שימור באנטיביוטיקה כמו עבור דלקת בדרכי השתן , תזונה מרובת סוכרים או נשים עם סכרת. גם לנשים מדוכאות חיסון, למשל נשים שלוקחות טיפול ביולוגי, או נשים לאחר טיפולים כימותרפיים, יש יותר נטייה לפטרייה. גם נשים בהריון שמאזן ההורמונלי משתנה עבורן, יכולות לסבול מקנדידה.

הביטויים השכיחים של קנדידה הם:

הפרשה לבנה (דמוית קוטג׳).
גרד פנימי או/ו גרד חיצוני היכול להיות גם חיצוני בכל אזור הפות. חתכים קטנים עדינים על העור. תחושת צריבה במתן שתן (בעיקר לקראת סוף ההתרוקנות).
אודם בנרתיק."

איך ניתן להקל על גרד בפות? - הטיפול בפטרייה

הטיפול כולל נרות לנרתיק (אגיסטן), משחות מקומיות (למשל קומגיס). במידה והפטרייה אינה חולפת עם טיפול מקומי, ניתן גם לקחת תרופה דרך הפה (פלוקונזול). אם לאחר טיפול ממושך הפטרייה אינה חולפת, חשוב לקחת תרבית נרתיקית , לודא שלא מדובר בפטרייה עמידה לטיפול הספציפי. מאוד חשוב גם לדאוג למניעה – למשל אם לוקחים אנטיביוטיקה לזמן ממושך אז לשלב פרוביוטיקה, למעט בסוכרים. יש נשים שבעת וסת לאור ירידה ברמות האסטרוגן סובלות מפטרייה , במקרה זה ניתן מראש סביב תחילת הוסת לשים משחה מניעתית.

השארות גוף זר

למשל טמפון שהושאר יכול לגרום לגרד ואי נוחות.הטיפול מאוד פשוט והוא הוצאת גוף הזר. לרוב מיידית יש הקלה ושיפור בסימפטומים.

וירוס ההרפס

מתבטא בפצע/כיב בנרתיק או בפות. לרוב מתחיל בעקצוץ/גרד. הטיפול הינו משחה מקומית, ואם לא עוזר, מקבלים טיפול תרופתי דרך הפה.

תגובה אלרגית

יכולה לגרום לגרד בפות או בנרתיק, תתבטא בנפיחות של הפות והנרתיק, אודם, גרד. לעיתים התגובה האלרגית נוסעת מחשיפה לחומר שאליו האישה נחשפה, למשל סבון חדש, בגד שבא במגע. לכן חשוב להבין מה האלרגן שגרם לכך ולנסות להימנע ממנו. הטיפול הוא לרוב עם משחה סטרואידית מקומית.

מחלת ליכן

ישנה מחלה עורית אוטואימונית שמתבטאת לעיתים באזור הפות. מחלה זו גורמת לגרד באזור, יובש ואי נוחות באזור. היא יכולה להופיע בכל גיל, וחשוב לאבחן אותה. הטיפול יחסית פשוט – מתן משחה סטרואידים. במידה והיא אינה מטופלת היא יכולה לגרום לאי נוחות משמעותית וכן לבסוף לשינויים אנטומים בפות.

נשים בגיל המעבר

בגיל המעבר נשים יכולות לסבול ממצב שנקרא וגיניטיס אטרופיק – בגיל המעבר לאור ירידת אסטרוגן בגוף יש סוג של דלקת כתוצאה מחוסר באסטרוגן. הביטוי יהיה בכאב, בעיקר ביחסי מין. גרד וצריבה, וסימפטומים של עליה בתדירות ותכיפות במתן שתן, לעיתים גם דלקות שתן חוזרות. הטיפול הינו לרוב טיפול מקומי עם הורמונים במינון נמוך.

לסיכום

גרד בפות או בנרתיק , הם סימפטומים מאוד שכיחים בקרב נשים בכל הגילאים. יש חשיבות ללכת להיבדק על מנת לנסות והבין מה הגורם. רוב מדובר בסבה פשוטה הניתנת לטיפול.

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.