כל מה שצריך לדעת על ביוץ

כל מה שצריך לדעת על ביוץ

כנראה שאם קיבלת את המחזור החודשי, כבר שמעת מילים כמו ווסת, ביוץ, זקיקים, רירית הרחם ועוד. בואי נעשה רגע סדר - מה שרובנו אוהבים לקרוא - המחזור החודשי, הוא למעשה הווסת – רירית הרחם הנושרת מהרחם. לפני הווסת, בערך 14 ימים לפני, מתרחש ביוץ והוא חשוב כי בלעדיו לא תתרחש הווסת.
בעלות מחזור סדיר של 28 יום, יכולות לנחש שהביוץ אצלן מתרחש בדרך כלל כ- 14 יום לפני מועד קבלת הווסת. אבל לא לכולנו יש מחזור מדויק או מחזור סדיר, ועדיין יש דרכים לנסות להבין מתי מתרחש הביוץ (בעיקר למי שמעוניינת להיכנס להריון – אלה ימים מוצלחים, או למי שמעוניינת להימנע מהריון – אלו ימים שיש להיזהר בהם). אבל לפני שנבין מתי את בדיוק מבייצת בואי נבין ביחד מהו הביוץ ולמה הוא חשוב.
מהו הביוץ?
ביוץ הוא תהליך במחזור החודשי הנשי, התהליך מתחיל בכלל בזקיק הנוצר בשחלה. הזקיק מגיע לבשלות וממנו נוצרת הביצית. הביצית (בדרך כלל רק אחת) משתחררת מהשחלה ועוברת דרך החצוצרה לרחם. זמן הביוץ נחשב לתקופה הפורייה של אישה במהלך הביוץ ניתן להיכנס להריון.
החל מהביוץ רירית הרחם מתעבה (בגלל הפרשת הורמון האסטרוגן) והיא מצפה לקלוט את הביצית המופרית. אם אין הפריה בין ביצית לזרע, הביצית ורירית הרחם נושרות וזהו הדימום המוכר לנו.
מהם סימני הביוץ
נכון שיש בפארמים ערכות ביוץ כדי להיות בטוחים שזה יום הביוץ, בעיקר למי שמעוניינת להיכנס להריון, אבל סימנים רבים אחרים יכולים לעזור לך להבין אם את מבייצת ולהכיר את גופך. 

 

כאבים: נהוג לדבר על כאבי מחזור אבל כאבים דומים מתרחשים ביום הביוץ עצמו. מדובר בהתכווצויות של הבטן התחתונה ובתחושה לא נעימה. 
הפרשות וגינליות: מדובר בהפרשה רירית שקופה ודביקה שמופיעה בימים לפני הביוץ. מיד אחרי סיום הווסת, לרוב הנשים כמעט ואין הפרשות. אבל ככל שמתקרב מועד הביוץ ההפרשות מתרבות עד ההפרשה של הביוץ, שהיא שקופה, דביקה מעט ונמתחת .האסטרוגן שמופרש בגוף אחראי להפרשה זו ויש נשים המעדיפות בשלב זה להשתמש במגן תחתון. 
שינוי בחום הגוף  (חום השחר): מסתבר שהפרוגסטרון שמופרש בביוץ גורם לעלייה של חצי מעלה עד מעלה בחום הגוף, זה קורה אם המדידה מתרחשת בבוקר מיד כשמתעוררים. למעשה כדי לדעת לפי השיטה הזאת מתי הביוץ מתרחש חייבים למדוד כל יום חום מיד בבוקר ולראות את השינויים. 
ערכות ביוץ: ניתן לרכוש ערכות ביוץ בכל בית מרקחת או פארם והיא תוכל לעזור לזהות את יום הביוץ
כמה זמן נמשך ביוץ
הביצית משתחררת מהשחלה ועוברת לחצוצרה, שם היא נמצאת זמן קצר של כ- 12 שעות עד 24 שעות. למעשה זהו זמן קצר ואם היא לא פוגשת בזרע באותו הזמן היא ממשיכה בדרכה לרחם ומשם יוצאת עם רירית הרחם בווסת. את מבייצת בערך יום, אבל היום הזה משמעותי.
מתי אפשר להיכנס להריון
נשמע שהתקופה בה מבייצים וניתן להיכנס להריון היא קצרה מאד- 24 שעות, אבל מסתבר שהזרע יכול להמתין זמן רב יותר, עד כחמישה ימים ולחכות לביוץ ולביצית. ולכן מי שמעוניינת להימנע מהריון חייבת לקחת בחשבון שגם כחמישה ימים לפני הביוץ ניתן להתעבר.

חשוב לציין שלא מומלץ להסתמך על סימנים אלה ועל גילוי יום הביוץ כאמצעי מניעה להריון.

 

EmptyView

יש למלא את השם הפרטי
יש למלא את תאריך הלידה מצטערים אך ההרשמה לדיוור הינה מגיל 16 ומעלה
שדה חובה שדה חובה