אורח חיים בריא

ביקור ראשון אצל רופא.ה גינקולוג.ית

ד"ר נתנאלה מילר מומחית למיילדות גניקולוגיה ופריון
23 Feb, 2024
4 דקה
נערה מתבגרת עם אוזניות

אז מצוין! הגיע הזמן לפגישה הראשונה שלך עם הרופא.ה הגינקולוג.ית!!! זו שמחה גדולה והתרגשות שמראה שגדלת וצמחת והתבגרת.

זה בסדר קצת לחשוש, אבל את תראי, שזו פגישה מעניינת וחשובה, ורק תלמד אותך הרבה דברים חשובים על עצמך.

אז הנה כמה הנחיות והסברים לגבי הפגישה הראשונה עם הגינקולוג.ית.

מתי בפעם הראשונה צריך ללכת לרופא.ה הגינקולוג.ית?

במידה ואת בריאה ולא הייתה בעיה מגיל צעיר שדורשת התערבות קודמת, מומלץ ללכת לבדיקה גינקולוגית סביב גיל 11-12, סביב קבלת וסת או קצת לפני קבלת הוסת.

במידה ואת כבר יותר גדולה, או לפני קיום יחסי מין או אם יש בעיה אחרת שקשורה למערכת הגוף הנשית (למשל כאבים או דימום נכר בעת בוסת) אז כמובן חשוב ללכת לבדיקה.

מה מטרת הבדיקה?

מטרת הבדיקה היא לדבר איתך על התהליכים הגופניים והרגשיים שקורים בגוף שלך. מאוד עוזר להבין ולהכיר תהליכים אלו, כדי לדעת שהגוף שלך בריא ומתנהג באופן תקין ונורמלי. במידה ויש איזו בעיה גינקולוגית, אז זו ההזדמנות לטפל ולעזור.

האם לבקש מאימא או אבא או חברה להכנס לפגישה עם הרופא.ה?

זה בסדר גמור שאימא או אבא יכנסו איתך לפגישה הראשונה עם הגינקולוג.ית. זו לגמרי החלטה שלך. אם את תרגישי יותר בנוח שאימא/אבא או חברה לצידך אז הזמיני אותם להכנס. אם את מרגישה שאת מעדיפה לבד, אז אני בטוחה שהם יבינו את הצורך ויכבדו זאת.

מה עושים אצל רופא נשים?

אז המפגש עם הרופא.ה בנוי ממספר שלבים:

1. הכרות - תמיד כל מפגש עם רופא.ה גינקולוג.ית יתחיל בשאלות כלליות להכיר אותך. הנושאים שישאלו כוללים:

 • מצב בריאותי כללי , ניתוחים שעברת, תרופות שאת לוקחת.
 • הרגלי החיים שלך - כגון ספורט, תזונה, עישון.
 • תשאלי גם אם ידוע  מחלות שונות במשפחה - קרישיות יתר, סרטן, מחלות כרוניות אחרות.
 • רקע גינקולוגי- אם קיבלת כבר מחזור ראשון, אם קיבלת וסת באיזה גיל, האם הוסת סדירה (כלומר מגיעה כל חודש בין 21-35 ימים), מה כמות הדימום, האם יש כאב בעת וסת משמעותי שפוגע בתפקוד. האם את סובלת מבעיות בנרתיק, גרד אי נוחות.
  במידה ויש לך בן זוג/בת זוג והחלת לקיים יחסי מין, אז תשאלי גם לגבי נושא זה, לגבי אמצעי מניעה למשל.
 • נושאים נוספים שאת תרצי לדבר עליהם או לשאול עליהם, את תמיד מוזמנת לשאול, זה זמן מצוין, והזדמנות לקבל תשובות לשאלותייך.

2. בדיקה גופנית -

בפגישה ראשונה אצל הרופא.ה הגינקולוגית, לא תמיד יש צורך בבדיקה גופנית. תלוי אם יש מצב שמפריע לך, כגון גרד בנרתיק, או אם קיימת בעבר יחסי מין, אן את סובלת מכאבי בטן. במקרים אלו לעיתים יש צורך בבדיקה גופנית. הבדיקה כוללת הסתכלות, מדידת לחץ דם, מישוש הבטן. הסתכלות על הפות והלדן. אם בעבר קיימת יחסי מין , אז תעשה גם בדיקה עם מפסק (ספקולום) לודא שהכל תקין, ובדיקה נרתיקית ידנית.

3. אולטראסונד גינקולוגי -

כשאת מגיעה לביקור, לעיתים יש צורך בשימוש באולטראסאונד. אולטראסאונד הוא מכשיר שמראה לנו את אברי האגן הפנימיים. הבדיקה לא כואבת ויכולה לעשות בגישה בטנית (על הבטן), או בגישה נרתיקית (דרך הנרתיק/הוגינה). אם לא קיימת יחסי מין בעבר אז הבדיקה רק תעשה בגישה בטנית. המטרה של הבדיקה היא לראות את אברי האגן - רחם, שחלות, נוזל באגן. לבדוק שכל האברים במראה תקין.

4. הרופאה לאחר מכן תדון איתך על נושאים שחשובים עבורך:

 • למשל קבלת הוסת,התהליך הפיזיולוגי שקורה בגוף,  סימפטומים שקשורים לוסת, סדירות הוסת , כאבים בוסת. אם את סובלת מדימום קשה, או מכאב משמעותי, הרופאה תנסה לתת לך פתרונות. 
 • אם את עם בן זוג/בת זוג קבוע - ולקראת או אחרי קיום יחסי מין - הרופאה תדון איתך על חשיבות התהליך, חשיבות על שמירה מכניסה להריון והדבקות במחלות מין, וחשיבות בדיקת PAP

על מה עוד כדאי לדבר איתה

 • לבוא עם שאלות שחשוב שתקבלי מענה עליהן.
 • אין צורך להוריד שערות בפות  לפני הבדיקה.
 • אם טרם קימת יחסים והרופא.ה ככל הנראה תרצה לעשות לך אולטראסאונד דרך הבטן אז עדיף לשתות הרבה מים ששלפוחית השתן תהיה מלאה. כך ניתן לראות טוב יותר את אברי האגן. אם קיימת כבר יחסי מין אז הבדיקה תעשה נרתיקית, ובמקרה כזה עדיף לרוקן שלפוחית טרם הבדיקה.
 • בדיקה גינקולוגית בזמן מחזור  - אם את בוסת , עדיין כדאי להגיע לרופא.ה. את רוב הבדיקה ניתן לעשות גם בוסת . (שימי לב, מדובר בבדיקה בזמן הוסת ולא בדיקה בזמן המחזור. הווסת היא הדימום עצמו, המחזור הוא מוגדר רגע קבלת הוסת ועד קבלת הוסת הבאה אחריה).
 • אם את מעדיפה ליווי של קרוב.ת משפחה/ה - אין שום בעיה!

אז בהצלחה בפגישה הראשונה עם הרופא.ה, סימן חשוב שאת הופכת מילדה לנערה ואישה!

 

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.